top of page

НАКАЗ від 31 серпня 2020 року  "Про створення безпечного освітнього середовища в школі та попередження і протидії булінгу"

НАКАЗ від 31 серпня 2020 року  "Про створення комісії та затвердження лану заходів на запобігання та  протидію булінгу (цькуванню) в установі"

БУЛІНГ У ШКОЛІ

        Поняття «булінг» походить від англійського слова «bully», що означає хуліган, забіяка. Це людина, яка використовую свою силу і владу, щоб залякати або заподіяти шкоду слабшим людям.

       Булінг – це усвідомлені повторювані негативні дії з боку особи з метою завдати шкоди або налякати іншу людину і таким чином затвердити свою владу та вищий статус.

       Найпоширеніші форми булінгу:

  1. Словесні образи, глузування, обзивання, погрози

  2. Образливі жести або дії, наприклад, плювки

  3. Залякування за допомогою слів, загрозливих інтонацій, щоб жертва щось зробила чи не робила

  4. Ігнорування, відмова від спілкування, виключення з гри, бойкот.

  5. Вимагання грошей, їжі, речей. Умисне пошкодження особистого майна жертви.

  6. Фізичне насилля (удари, щипки, штовхання, підніжки, викручування рук)

  7. Приниження за допомогою мобільних телефонів та Інтернету (смс-повідомлення, електронні листи, образливі репліки, коментарі в чатах)

      Зазвичай, у ситуацію булінгу потрапляють діти, які відрізняються від загальної маси, і стосовно яких існують стереотипи (стале уявлення про когось) та упередження (хибна думка, що склалася до когось наперед, без ознайомлення).

      У ситуації булінгу бере участь три сторони: жертва, агресор чи агресори та спостерігачі.

      Булінг може і повинен розглядатися як порушення прав дитини. Необхідність захисту прав дитини виникає в будь-якому випадку, коли відбувається порушення її прав. Під захистом прав розуміється відновлення порушеного права, створення умов, які компенсують втрату прав, усунення перешкод на шляху здійснення права та інтересів.

БУЛЕР (агресор) та відповідальність за булінг

       Булери повинні знати, яку відповідальність несуть вони та їх батьки за порушення ними закону згідно з нормами Цивільного та Кримінального Кодексів України (ст. 22) та Кодексу України про адміністративні правопорушення (ст. 13 та ст. 184). Відповідальність – це здатність суб’єкта адекватно відповісти за свою протиправну поведінку. Кримінальна відповідальність з 14 років  - позбавлення волі (умисне вбивство, тілесні ушкодження, розбій, бандитизм, крадіжка, вимагання, угон транспорту,  умисне пошкодження майна, хуліганство) – ст. 22 ККУ – булінг. Адміністративна відповідальність з 16 років – офіційне попередження, штраф та виправні роботи, захисний припис (ст. 13 та ст. 184 КУпАП–булінг). До 16 років відповідальність за протиправні дії дитини несуть її батьки у зв’язку з неналежним вихованням дитини– офіційне попередження, штраф, позбавлення батьківських прав, тюремне ув’язнення.

Поради жертвам булінгу

  • у першу чергу, ви – особистість. Якщо повірите в себе та свої сили - ви будете здатні перевернути світ. Головне – віра;

  •  запишіться у секцію за тим напрямом, яка відповідає вашим інтересам чи захопленням, так ви знайдете собі друзів зі схожими інтересами;

  • не бійтеся розповідати про свою проблему, завжди знайдеться одна людина, яка захоче вам допомогти;

  • ви можете звернутися за допомогою до вчителів, батьків, соціального педагога, психолога школи, на телефон гарячої лінії – 0800500225;

  • нікому не дозволяйте позбавляти вас власної думки - ваша думка має право на існування (Анна Франк колись писала: «Нам заборонено мати власну думку. Люди можуть вам сказати тримати свій рот на замку, але це не зупинить вас від того, аби мати власну думку. Навіть якщо люди все ще дуже молоді, вони не повинні бути позбавлені можливості говорити те, що вони думають»).

 

Поради батькам, діти яких є жертвами булінгу

            Булінг проявляється у багатьох формах - існують вербальна, фізична, соціальна форми булінгу, а також кіберзалякування (кібербулінг). Хоча школи багато роблять для того, щоб займатися профілактикою знущання і своєчасно справлятися з ними, батьки як і раніше краще за інших можуть навчити дітей запобігати і зупиняти прояви такої поведінки.

            По-перше, вчіть своїх дітей поваги. За допомогою власної моделі поведінки зміцнюйте їх в думці про те, що кожен заслуговує доброго ставлення, - дякуйте вчителям, хваліть друзів, проявляйте добре ставлення до працівників магазинів. Розвивайте самоповагу дітей і вчіть їх цінувати свої сильні сторони. Найкращий захист, який можуть запропонувати батьки, - це зміцнення почуття власної гідності і незалежності своєї дитини і її готовності вжити заходів у разі потреби. Обговорюйте і практикуйте безпечні, конструктивні способи реагування вашої дитини на слова і дії хулігана. Разом придумуйте основні фрази, які дитина може сказати своєму кривдникові твердим, але не ворожим тоном, наприклад: «Твої слова неприємні», «Дай мені спокій» або «Відчепися».

            По-друге, якщо ви підозрюєте, що вашу дитину піддають фізичному насильству, почніть випадкову розмову - запитайте, як справи в школі, що відбувалося під час обіду або на перерві, по дорозі додому. На основі отриманих відповідей з'ясуйте у дитини, вів хтось себе образливо щодо неї. Намагайтеся стримувати емоції. Підкресліть важливість відкритого, постійного зв'язку дитини з вами, вчителями або шкільним психологом. Документуйте дати і час інцидентів, пов'язаних зі знущаннями, відповідну реакцію залучених осіб та дії, які були зроблені. Не звертайтесь до батьків хулігана (хуліганів), щоб вирішити проблему самостійно. Якщо фізичне насильство над вашою дитиною триває і вам потрібна додаткова допомога за межами школи, зверніться в місцеві правоохоронні органи. Існують закони про боротьбу з залякуванням і домаганнями, які передбачають оперативні коригуючі дії.

            По-третє, використовуйте вечірній час, щоб поговорити з дітьми про те, як пройшов їх день. Допомагайте їм у всьому шукати позитивні моменти, звертайте увагу на хороші якості дітей і переконайтеся, що вони знають, що є люди, які їх люблять і завжди готові подбати про них. Зосередьтеся на розвитку їх талантів та інтересів до музики, мистецтва, спорту, читання і позашкільних заходах, щоб ваші діти могли будувати взаємини поза школою.

            По-четверте, якщо дитина повідомляє вам про те, що вона або ще хтось піддається булінгу підтримайте її, похваліть дитину за те, що вона набралася сміливості і розповіла вам про це, і зберіть інформацію (при цьому не варто сердитися і звинувачувати саму дитину). Підкресліть різницю між доносом з метою просто неприємність дошкулити комусь і відвертою розмовою з дорослою людиною, яка може допомогти. Завжди вживайте заходів проти булінгу, особливо якщо насильство приймає важкі форми або постійний характер, зв'яжіться з учителем або директором школи вашої дитини, щоб контролювати ситуацію до тих пір, поки вона не вирішиться.

Отже, проблема булінгу є актуальною на сьогодні і ми повинні перш за все створювати умови для ефективної комунікації та добрих взаємовідношень між дітьми.

18.02.Протидія Булінгу.jpg
bottom of page